Jak správně vyčistit granitový či nerezový dřez

Také vás rozčilují skvrny a vodní mapy na vašem dřezu? A přemýšlíte jak dřez vyčistit aby byl stále chloubou vaší kuchyně? Máme pro vás několik tipů a rad jakým způsobem dřez vyčistit. Existují samozřejmě rozdíly mezi čištěním granitového, nerezového či tectonitového dřezu. 

Základem je pravidelná údržba dřezu bez ohledu na jeho materiál. Díky pravidelnosti čištění se dřez snáze udržuje a není třeba vynakládat velké úsilí.

 

Jak vyčistit granitový dřez

 

U granitových dřezů často vznikají skvrny, zejména pak na světlých barvách. Největší problémy jsou zejména v oblastech s tvrdou vodou. Vodní kámen se usazuje na povrchu dřezu a poté na do něj vsakují nečistoty a pigmenty například z kávy, čaje a dalších potravin s velkou pigmentací. Z toho důvodu doporučujeme dřez po každém použití vyčistit a osušit. 

Jestliže již máte na dřezu tyto usazeniny, je třeba odstranit vodní kámen. Můžete použít běžné prostředky na odstranění vodního kamene. Jednoduše se dá vodní kámen z dřezu odstranit za pomoci roztoku octu a vody v poměru 1:3. Roztok necháte působit ideálně přes noc a poté stačí odstranit usazeniny manuálním čištěním měkkou houbičkou a prostředkem na čištění dřezu. 

Na velmi těžce odstranitelné skvrny je možné použít roztok ze 40 dílů vody a 1 dílu odstraňovače skvrn na prádlo. Opět se nechá působit přes noc. Nicméně nepoužívejte tento způsob pro každodenní čištění. V žádném případě nepoužívejte pro čištění dřezů prostředky na čištění odpadů - tímto způsobem můžete dřez nenávratně zničit. 

Prevencí pro pracné čištění dřezů je jeho každodenní údržba. Doporučujeme měkký hadřík či houbičku a čistič granitových dřezů. Na našem webu naleznete čistící prostředky na granitové i nerezové dřezy. 

 

Jak vyčistit nerezový dřez

Nerezové dřezy jsou velmi odolné a trvanlivé. I přesto může dojít k jejich drobnému poškození. 

Před prvním použitím nového nerezového dřezu je vhodné jej ošetřit prostředkem na údržbu nerezových dřezů. Vhodná je například Čistící pasta Sinks. Dřezy jsou z výroby ošetřeny ochrannou vrstvou, která na sebe váže mastnotu a nečistoty. Z toho důvodu je třeba dřez řádně vyčistit pastou a měkkým hadříkem. 

Tuto pastu je možné využívat také pro preventivní každodenní údržbu. Dokáže odstranit jemná poškození a drobné oděrky na povrchu nerezového dřezu. 

Na nerezových dřezech se občas také objeví "rezavé" skvrny. Nejedná se však o klasickou rez, ale o kovové částečky, které korodují. V takovém případě je třeba prověřit zda za perlátorem kuchyňské baterii nejsou nějaké nečistoty, které způsobují tyto skvrny. I tyto nečistoty je možné odstranit za pomoci čistící pasty.

 

Pokud se budete řídit našimi radami, váš dřez zůstane stále jako nový. V případě, že budete při výběru správného čistícího prostředku váhat, obraťte se na nás a my vám pomůžeme rádi vybrat.

Níže se můžete také podívat na video z dílny Franke, jak vyčistit granitový dřez

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Chci otvor pro baterii

Pokračovat v nákupu